כללי,  שירותים מקצועיים

איך לבצע הרחקת יונים בלי לכער את הבית? 

ליונים יש תדמית חיובית. היונה היא סמל השלום, היא זו שחזרה עם ענף זית כדי לבשר על קץ המבול וכולנו גם מכירים את הביטוי "כמו זוג יונים". בפועל, האינטראקציות עם יונים שמגיעות לבתים שלנו עלולות להיות לא נעימות: הן מייצרות לא מעט לכלוך כולל לשלשת שעלולה להשאיר כתמים גם אחרי שמסירים אותה, הן עלולות להפיץ חיידקים שיגרמו למחלות ולפעמים הן משאירות אחריהן מזכרת לא נעימה בדמות קרציוני יונים שניזונים מהדם שלנו. בהתאם כדאי למצוא פתרון להרחקת היונים, ובאופן טבעי נרצה אחד כזה שלא פוגם באסתטיות של החלל.

דחלילים

במרפסות שמש, שבהן השאיפה לשמר את המראה הקיים משמעותית במיוחד, ניתן להיעזר בדחלילים. הכוונה היא כמובן לא לדחלילים שמוצבים בשדות אלא לפסלונים קטנים יחסית של בעלי חיים שמהווים איום מבחינת היונה – בעיקר עופות טורפים וחתולים. כדי שפתרון זה של הרחקת יונים יהיה אפקטיבי כדאי לשנות מעת לעת את המיקום של הפסלונים וכך להקנות להם אמינות.

הרחקת יונים באמצעים אלקטרוניים

דרך נוספת להרחיק יונים ממרפסות שמש בלי לכער אותן היא להיעזר באמצעים אלקטרוניים. אפשרות נפוצה אחת היא מכשירים שמייצרים גלי קול שבני אדם לא יכולים לשמוע אבל היונים כן קולטות – ולא מתקרבות למקום.

מוצר נוסף בקטגוריה זו הוא פס חשמלי – פס דקיק שמוצמד אל המעקות ומחובר אל מעגל חשמלי. כשיונה עומדת על המעקה המעגל החשמלי נסגר והפס מייצר אות חשמלי. חשוב להדגיש שהפולסים שמייצרים פסים אלה חלשים מאוד. בהתאם אין סכנת פגיעה ביונה, אבל אי הנוחות שנגרמת לה מספיקה כדי להרחיק אותה כך שהמטרה מושגת.

הרחקת יונים עם רשת

ישנם מקומות שבהם האסתטיות פחות משמעותית, אם כי עדיין כדאי לייחס משקל מסוים גם להיבט זה. הכוונה היא בעיקר למסתורי כביסה, מזגנים חיצוניים ומרזבים. יונה שבוחרת לקנן במקומות אלה עלולה לחבל בפעולה התקינה של המרזב או המזגן, או ללכלך את הכביסה הנקייה בכתמים שקשה להסיר.

הרחקת יונים במקומות אלה מבוססת על רשת. כדאי לדעת שישנן רשתות שקופות וגם כאלה אקסטרה שקופות, כך שבכלל לא תרגישו אותן (פרט לכך שהן מרחיקות יונים ולכן לא תצטרכו לדאוג למזגן, לכביסה או למרזב).

דוקרנים

פתרון הרחקת יונים אחר הוא דוקרנים. במקרה כזה עדיף להשתמש באלה שעשויים נירוסטה – גם בגלל שהחזות שלהם יפה יותר וגם בגלל שהם עמידים יותר. דוקרנים מודבקים אל אדני חלונות ומעקות ובכך מונעים מהיונה לעמוד במקום שבו היא לא אמורה לעמוד – כך שהיא תתעופף למקום אחר שבו היא לא יכולה לפגום באיכות החיים שלכם.