כללי,  רכבים

הסוגים השונים של מושבי בטיחות לפי גילאים

המשימה החשובה ביותר של כל הורה היא לשמור על חיי ילדיו. העולם הוא מקום מופלא אבל באותה מידה גם מסוכן, ובאופן טבעי תינוקות, פעוטות וגם ילדים גדולים יותר פגיעים יותר ממבוגרים. נסיעה במכונית נתפשת כפעולה יומיומית פשוטה וטבעית. כשאנחנו נכנסים לרכב עם ילד או ילדה, אנחנו מודעים כמובן למספר ההרוגים (300-350) ולמספר הפצועים (עשרות אלפים) בכל שנה עקב תאונות דרכים, אבל אנחנו גם מאמינים ש"לנו זה לא יקרה".

למרות האמונה הזו, תאונה עלולה לקרות לכל אחד, כולל לנהגים הזהירים ביותר. בהתאם חובה להתקין ברכב מושב בטיחות, ועוד חובה היא לוודא שמדובר במושב איכותי שמותאם לגיל הילד ולמידותיו. בעמוד זה תמצאו הסברים לגבי הסוגים השונים של מושבי בטיחות.

סלקלים

מושב הבטיחות הראשון של התינוק הוא הסלקל. הסלקלים מותקנים נגד כיוון התנועה (חובה!) ומתאימים עד לשלב שבו הפעוט כבר גדול מדי. איך יודעים שהפעוט גדול מדי? דרך אחת היא למדוד את המשקל והגובה שלו, ולבחון האם הם עדיין נמצאים מתחת לרף שהגדירה יצרנית הסלקל הספציפי שרכשתם. דרך שנייה היא לבחון האם יש מרווח של שתי אצבעות בין הראש של הפעוט לבין הקצה של הסלקל – אם אין, הגיע הזמן לעבור לאופציה הבאה.

מושבי בטיחות משולבים

מושבי בטיחות משולבים הם אופציה אחת מתוך שתיים אחרי שהסלקל כבר לא מתאים. מושב כזה משמש את הפעוטות עד לגיל 5, או עד לשלב שבו משקל הילד חורג ממגבלת המשקל של מושב הבטיחות הספציפי שרכשתם (המועד המוקדם מבין השניים, כמובן). עד גיל שנתיים מושב הבטיחות מותקן נגד כיוון התנועה, ולאחר מכן – עם כיוון התנועה.

בוסטרים עם רצועות פנימיות ועם גב

במקום מושב בטיחות משולב, ניתן להתקין ברכב אחרי הסלקל גם בוסטר. חובה לוודא שזהו בוסטר עם רצועות פנימיות וגם עם גב. בדומה לאופציה של מושבי בטיחות משולבים, הבוסטרים עם הגב ועם הרצועות הפנימיות מתאימים לפעוטות עד גיל 5 וכל עוד הם עומדים במגבלת המשקל של הכיסא.

בוסטרים בלי רצועות פנימיות

החל מגיל 5 ועד גיל 10 המושב המתאים לילדים הוא בוסטר ללא רצועות פנימיות. ניתן לבחור בין בוסטר עם גב לבין בוסטר ללא גב.

דילוג לתוכן