בריאות

קלינאית תקשורת פרטית

קלינאית תקשורת פרטית למבוגרים, בדומה לטיפול בילדים, מאבחנת ומטפלת בבעיות שפה, דיבור ובבליעה. בקרב מבוגרים הקושי יכול להיות כזה שמללו האת האדם המבוגר עוד מילדותו, או קושי אשר נרכש במהלך חייו, בדרך כלל בעקבות פציעה או מחלה. הטיפול באדם מבוגר דומה מבחינת הפרקטיקה, אך שונה מבחינת היכולת להשתקם ולשפר את הליקוי. הסיבה לכך היא היכולת של אדם מבוגר ללמוד דברים חדשים או מחדש, והיכולת של המוח המבוגר להשתנות ולפצות על הליקוי, ביחס למוח של ילד. עם זאת, טיפול על ידי קלינאית תקשורת למבוגרים, בגין שלל מצבים רפואיים, הוא הפתרון היחיד, עשוי להביא לשיפור ואף להחלמה.

 

Restart Therapy מציעה טיפולי קלינאית תקשורת פרטית עד הבית

קלינאית תקשורת הינו טיפול פרה-רפואי שיקומי אשר מומלץ על ידי רופאים במגוון מצבים וניתן על ידי קופות החולים. אמנם, בשל תורי המתנה ארוכים, ולאור העובדה שטיפול קלינאית תקשורת מומלץ להתחיל בסמוך ככל שניתן לפגיעה/לאבחנה על מנת להשיג תוצאות טובות מהטיפול, מומלץ לפנות לקבלת הטיפול באופן פרטי.

אצלנו ב-Restart Therapy תוכלו למצוא קלינאיות תקשורת פרטית מוסמכות, עם ניסיון של שנים באבחון, טיפול ושיקום בעיות שפה, דיבור ובליעה בקרב מבוגרים. אנחנו פועלים בפריסה ארצית ומציעים את הטיפול אצלכם בבית. ניתן לקבל את הטיפול בנפרד או כחלק משיקום רב מקצועי הכולל גם טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק למבוגרים.

 

מהי דיסארטריה? על הפרעות דיבור בקרב מבוגרים

ישנן הפרעות דיבור מולדות אשר מלוות את האדם המבוגר עוד מילדותו, כגון: הפרעות בהיגוי המלים  (חוסר יכולת להפיק את צלילי המילים בצורה נכונה) או הפרעה בשטף הדיבור למשל גמגום. במצבים כאלה, בניגוד לטיפול אצל ילדים, הטיפול מורכב יותר, מאחר ובדרך כלל קשה יותר לשנות את דפוס הדיבור של בן אדם מבוגר בעוד שסיגל לעצמו הרגלים במהלך כל חייו, וכעת צריך לשנות אותם.

ישנן הפרעות בדיבור שהן נרכשות במהלך החיים, בדרך כלל בעקבות טראומה או מחלה. ברוב המקרים מדובר באירוע מוחי, אך למעשה כל מחלה או פגיעה נוירולוגית שפוגעת במערכת העצבים עלולה לגרום לפגיעה במערכת ההיגוי והדיבור ולגרום להפרעה (ALS, טרשת נפוצה, גידול מוחי, חבלת ראש).

ליקוי נרכש בדיבור בקרב מבוגרים נקרא דיסארטריה (Dysarthria) המאופיינת בדיבור איטי או דל, בגלל חולשה או בשל חוסר יכולת לשלוט בשרירים המשמשים לדיבור. מצב זה נגרם בדרך כלל בעקבות הפרעות ומצבים הקשורים למערכת העצבית, שגורמים לשיתוק בפנים או לחולשת גרון ולשון.

מהי אפזיה? על הפרעות שפה נרכשות בקרב מבוגרים

אפזיה  (Aphasia)היא הפרעת תקשורת, המשפיעה על יכולתו של האדם לדבר ולהבין אחרים. לעתים קרובות משפיעה האפזיה גם על יכולתו של האדם לקרוא ולכתוב. שבץ מוחי הוא הגורם השכיח ביותר לאפזיה, אם כי גם הפרעות מוחיות אחרות עלולות לגרום לכך, כגון דמנציה, חבלת ראש טראומטית וגידול מוחי.

קיימים סוגים שונים של אפזיות בהתאם לקושי השפתי. על ידי ניתוח השגיאות בשפה, בהבעה ובהבנה הקלינאית תקשורת יכולה לאבחן באיזה סוג של אפזיה מדובר וכך להתאים את הטיפול.

 

מהי דיספגיה? על בעיות בליעה בגיל המבוגר

בעיות בליעה אצל מבוגרים (דיספגיה (Dysphagia מאופיינות בקושי באחת או יותר מהפונקציות של תהליך הבליעה, למשל בעיות בלעיסה, בדחיקת המזון במורד הגרון, בסגירת קנה הנשימה, או בכיווץ והרפיה של שרירי הגרון. דיספגיה הינה תופעה שכיחה בקרב אנשים עם פגיעות נוירולוגיות שונות, כגון: אירועים מוחיים, דמנציה, לאחר הנשמה, לאחר ניתוחי ראש/צוואר ועוד.

קשיים בבליעה עלולים להוביל את האדם המבוגר להפחתה או אובדן התיאבון, ירידה במשקל, התייבשות ועוד, אשר עלולים להוביל לאשפוז. לכן, מומלץ לפנות לרופא לצורך בירור ולקלינאית תקשורת לקבלת טיפול.

 

מחפשים קלינאית תקשורת פרטית למבוגרים? לקביעת פגישה עם קלינאית תקשורת אצלכם בבית התקשרו אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400. למידע נוסף הנכם מוזמנים לבקר באתר שלנו www.restart-therapy.co.il. אנחנו ב-Restart Therapy מתמחים בשיקום וטיפולי בית למבוגרים בפריסה ארצית, טיפולי פיזיותרפיה שיקומית, פיזיותרפיה וסטיבולרית, טיפולי ריפוי בעיסוק ושיקום קוגניטיבי וייעוץ תזונתי על ידי דיאטנית קלינית למבוגרים.

דילוג לתוכן